Dlaczego warto skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego?
W obecnych czasach następują bardzo istotne zmiany w zakresie szeroko pojętej branży ubezpieczeń w kwestii oferty produktowej. Stawia to klientów przedsiębiorstw ubezpieczeniowych przed nowymi możliwościami uzyskania adekwatnej do potrzeb ochrony ubezpieczeniowej. Szczególnie dotyczy to podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób poszukujących ochrony ubezpieczeniowej.
Nowe trendy w ubezpieczeniach przedsiębiorstw
Nowe trendy w ubezpieczeniach przedsiębiorstw związane są między innymi z gruntownymi zmianami prawa oraz wysokimi oczekiwaniami kontrahentów odnośnie poziomu zabezpieczenia ich interesów. Uzyskanie od zakładów ubezpieczeniowych odpowiedniego programu ubezpieczeniowego wymaga ze strony samego klienta poszukującego ochrony ubezpieczeniowej udzielenia szeregu wnikliwych informacji oraz posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu możliwych do zastosowania produktów, oraz analizy wielu stron Ogólnych Warunków Ubezpieczeń itp., co też może być bardzo trudnym procesem bez pomocy profesjonalisty w swoim fachu, jakim jest broker ubezpieczeniowy.
W tych zmieniających się okolicznościach będzie rosło znaczenie usług wyspecjalizowanych pośredników ubezpieczeniowych, czyli brokerów ubezpieczeniowych. Broker ubezpieczeniowy nie jest reprezentantem wielu towarzystw ubezpieczeniowych, jak to się potocznie rozumie, lecz zabezpiecza interesy ubezpieczeniowe klienta, jako jego pełnomocnik poprzez identyfikację ryzyka ubezpieczeniowego, doradztwo w zakresie ubezpieczeń i uczestnictwo w wykonywaniu umów ubezpieczenia oraz branie czynnego udziału w procesie likwidacji szkód.
Najważniejsze wyzwania dla klientów zakładów ubezpieczeniowych
RODO i ubezpieczenia CYBER
RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r., wprowadziło istotne zmiany w zakresie ochrony danych osobowych. Podmioty, oprócz zabezpieczeń technicznych i formalnych koniecznych od 25-05-2018 r., mają już od kilku lat możliwość skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczenia CYBER. Wdrożenie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia dla danego przedmiotowego przypadku wymaga jednak zastosowania specjalistycznej wiedzy z tego nowego i skomplikowanego obszaru.
Obowiązek ubezpieczenia przedsiębiorstwa od wszystkich ryzyk zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej
Ustawa: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.) oraz dotychczasowo istniejące przepisy (przeglądy okresowe instalacji, budynków itp.).
Regulacje te wprowadzają obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej, których realizowanie jest bezwzględnie wymagane, a brak ich realizacji, oprócz sankcji karnych za ich nieprzestrzeganie, może się przełożyć na odmowę wypłaty odszkodowania, np. z tytułu ubezpieczenia spalonego budynku przedsiębiorstwa wartego kilka albo kilkanaście milionów złotych.
W tej sytuacji prawnej przedsiębiorcy we współpracy z brokerem ubezpieczeniowym powinni przeprowadzić drobiazgowy audyt stanu faktycznego realizacji przepisów prawa z wyżej wymienionego zakresu. Po przeprowadzeniu takiego audytu wszelkie ewentualne wynikłe nieprawidłowości należy niezwłocznie usunąć.
Zmiana polityki Towarzystw Ubezpieczeniowych w zakresie udzielania ochrony ubezpieczeniowej
Obecnie przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe stosują bardziej drobiazgową analizę przyjmowanych do ubezpieczenia podmiotów. Towarzystwa nie zadowalają się już pozyskaniem od klienta składki, lecz analizują, czy w ogóle przedstawić ofertę ubezpieczenia dla podmiotu, który w ich mniemaniu prowadzi tzw. działalność ryzykowną.
Katalog tych ryzykownych działalności uległ w ostatnich kilku latach zdecydowanemu poszerzeniu o wiele branż, które do tej pory były bezproblemowo ubezpieczane. Ta tendencja jest również wzmacniana mniejszą konkurencyjnością wśród Towarzystw Ubezpieczeniowych.
Dotychczasowi ubezpieczyciele zainteresowani są obecnie tym, aby mieć w swoim „portfelu” tak zwane „bezpieczne ryzyka”, a nie pozyskiwać wciąż nowe przedsiębiorstwa do objęcia ochroną.
W tych okolicznościach właściciele przedsiębiorstw lub zarządcy bez pomocy brokera ubezpieczeniowego mogą uzyskać oferty ubezpieczenia niedostosowane do indywidualnej specyfiki podmiotu, które nie zabezpieczą ich finansowo na wypadek szkody będącej niekiedy wielomilionową stratą.
Wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne ubezpieczenia
W ostatnich latach rośnie popyt na ubezpieczenia, które wcześniej były produktami niszowymi, a także na posiadanie specjalistycznej ochrony ubezpieczeniowej. Spowodowane jest to wzrastającą świadomością roszczeniową społeczeństwa, a także wymaganiami kontrahentów i zmieniającym się prawem.
Przykładami takich produktów ubezpieczeniowych są:
- OC Zarządu Spółki,
- ubezpieczenia na pokrycie szkód środowiskowych,
- ubezpieczenia utraty zysku firmowego,
- kompleksowe ubezpieczenia ferm wiatrowych i innych inwestycji ekologicznych,
- OC produktu i OC zawodowe (np. dla architektów).
Profesjonalna pomoc brokera ubezpieczeniowego
Posiadam kompetencje do opracowania programu drobiazgowego pokrycia ryzyk swojego klienta. Mogę przeprowadzić procedurę zapytania dla swojego klienta o szereg różnych pod względem ceny i jakości propozycji ochrony ubezpieczeniowej ze strony wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych wraz z opcjami pokrycia ustalonych ryzyk ubezpieczeniowych.
Ten swoisty proces kończy się opracowaniem rekomendacji brokerskiej, będącej dokumentem wskazującym najlepsze dla klienta rozwiązanie zabezpieczenia jego interesów.
Zatem rolą brokera ubezpieczeniowego jest fachowe doradztwo oraz pomoc klientom w wyborze obecnych możliwości skorzystania ze specjalistycznej oferty Zakładów Ubezpieczeń, aby skutecznie zabezpieczyć interesy osobiste, swoich rodzin i przedsiębiorstw.
Zapraszam do skorzystania z moich usług oraz wieloletniego doświadczenia. Zachęcając do podjęcia współpracy ze mną, proponuję przeprowadzenie audytu z posiadanej obecnie ochrony ubezpieczeniowej.